Behöver ni tjäna pengar till föreningen för att kunna köpa ny utrustning, rusta upp klubbhuset eller kanske åka på en gemensam resa? Då har ni kommit helt rätt. Vi på Säljdirekt erbjuder ett beprövat och uppskattat koncept för föreningsförsäljning - anpassat för att passa allt från små lokala klubbar till större ideella föreningar i hela landet.
Vi vet att det krävs både tid, engagemang och resurser för att driva en förening framåt. Därför har vi tagit fram en försäljningsmodell som gör det enkelt att komma igång - oavsett om ni är en idrottsförening, kulturförening eller annan organisation. Med våra lättsålda kvalitetsprodukter får ni inte bara in pengar till verksamheten, ni gör även era kunder nöjda.
Populära produkter att sälja till föreningen
I och med vårt sortiment säljer ni efterfrågade produkter av hög kvalitet till föreningen som alla vill ha hemma. Här nedan ser ni våra mest populära produkter, parmesanost, trådsaffran och mald saffran. Dessa produkter gör det enkelt och kul för er att tjäna pengar till föreningens verksamhet och aktiviteter.
Samtliga produkter i vårt sortiment lämpar sig för att ”sälja direkt” för att tjäna pengar till föreningen. Därmed behöver ni inte ta upp beställningar i förväg, men om ni vill det så går det självklart jättebra. Använd då vår webbshops-funktion och våra säljblad som finns under respektive erbjudande för utskrift.
Vad vill ni sälja för föreningen?
Det kan vara svårt att komma fram till vad man ska sälja till föreningen. Vi på Säljdirekt erbjuder ett brett sortiment med allt ifrån utsökt parmesanost och lyxig saffran, till vackra blommor och ljus. Allt detta för att det ska bli enkelt för er att tjäna pengar till föreningen. Vår parmesanost produceras och lagras i Italien i 18 månader. Detta gör att den har en god och fyllig smak och är en populär produkt att sälja till föreningen året om. Vår olivolja kommer från Sparta i Grekland. Det är en lyxig kallpressad olivolja på Greklands bästa oliver - det vill alla ha hemma. Vill ni sälja något som verkligen sticker ut? Då ska ni testa våra parmesansnacks. De är det perfekta mellanmålet att ta med sig till skolan, jobbet eller träningen.
Vårt lyxiga trådsaffran med hela, handplockade pistiller har funnits i vår sortiment sedan 2010 och är väldigt populär att sälja till föreningen på hösten. Vi har även tagit in mald saffran på våra kunders begäran. Vårt saffran håller högsta kvalitet och blev år 2022 utsett till ett av de bästa i branschen av Råd & Rön i deras stora saffranstest! Att sälja saffran till föreningen är som sagt en god idé när julen närmar sig.
Om ni vill starta upp en föreningsförsäljning men inte sälja ätbara saker så har vi annat också. Ni kan till exempel sälja våra lättsålda amaryllis inför jul, en väldigt uppskattad blomma att sälja med föreningen. Dessutom levereras de i en trevlig presentkartong vilket gör de till en perfekt gåva. Sist men inte minst kan ni även sälja våra vackra, handbundna dörrkransar som är lindade med rött sidenband! Även dessa passar perfekt att sälja inför jul för att tjäna pengar till föreningen!
Sist, men inte minst, har vi våra fina Svanenmärkta herrgårdsljus. Dessa har en otrolig brinntid på hela 13 timmar. Även detta är perfekt för era kunder att köpa flera utav och ge bort i present under hösten. Smidigt sätt att samla in pengar till klubben på!
Hur startar man försäljning med föreningen?
Vi erbjuder olika tillvägagångssätt för er försäljning med föreningen då vi vill att ni ska kunna välja det som passar just er förening bäst. Antingen kan ni ha en föreningsförsäljning där ni använder er av fysiska säljblad och tar upp beställningar först, innan ni beställer produkterna av oss. Detta kan ni även kombinera med att dela en bild på produkten på sociala medier för att nå ut till ännu fler för att tjäna pengar till föreningen. En säljande bild till respektive produkt, samt säljblad för utskrift, kan ni hitta på vår hemsida när ni klickar er in på den produkten ni är intresserad av. Dessa försäljningssätt, att sälja direkt eller ta upp beställningar i förväg, kan ni läsa mer om här nedan. Bägge alternativen funkar jättebra för att tjäna pengar till idrottsföreningen!
Tjäna pengar till idrottsföreningen - Direktförsäljning
Om ni vill tjäna pengar till idrottsföreningen genom att sälja med produkterna direkt i handen så är det stegen här nedan som är relevanta för er.
- Under ”Erbjudanden” kan ni välja bland de olika produkterna vi erbjuder. Ni kan exempelvis sälja saffran eller parmesanost med föreningen. Diskutera vad ni vill fokusera på med er föreningsförsäljning och beställ sedan det paket som känns bäst för er. Väl inne på beställningsformuläret går det jättebra att korrigera antalet om våra standardiserade paket inte passar er förening.
- Ni bestämmer, via vår automatiserade tjänst, när ni önskar att få varorna levererade. Vi kan oftast leverera redan efter tre arbetsdagar men ni kan även välja datum längre fram än så.
- Vår logistikpartner packar och distribuerar ut varorna till er på ert önskade leveransdatum.
- När ni får varorna levererade till er leveransadress så delar ni upp dem så att samtliga medlemmar hjälps åt att sälja för föreningen. Därefter kan ni påbörja föreningsförsäljningen då fakturan behöver betalas inom 30 dagar.
- Föreningens kontaktperson samlar slutligen in pengarna som ni har tjänat och betalar fakturan inom angiven betalningstid. Ni behåller er förtjänst direkt, vilket är upp till 45%.
- Har ni frågor innan, under eller efter säljperioden så får ni mer än gärna kontakta oss!
Om ni har varor över efter att er idrottsförening har avslutat försäljningen så kan ni i de flesta fall returnera dessa till oss och få dem dragna från summan ni ska betala till oss. Läs mer om det i villkoren för respektive erbjudande!
Tjäna pengar till föreningen - Beställningar
Samtliga av våra erbjudanden är framtagna och anpassade för direktförsäljning som vi förklarade här ovan. Ni i föreningen har då produkten i handen och kan visa upp dem när ni säljer för era potentiella köpare. Om ni istället önskar ta upp beställningar först när ni tjänar pengar till föreningen så går det utmärkt. Vi har en digital webbshop-lösning (se mer om det nedan), säljblad för utskrift samt bilder att använda för att er försäljningsprocess ska bli så enkel som möjligt. Ni kan läsa mer under respektive erbjudande hur ni kommer igång för att först ta upp beställningar. Bägge alternativ är som sagt uppskattade tillvägagångssätt för er som vill sälja till föreningen.
Sälja till föreningen digitalt
Så, om ni vill använda er av vår digitala lösning för att så smidigt som möjligt sälja till föreningen så följer en förklaring här. Troligtvis lägger ni hellre tid på annat än att spendera tid på en onödigt tidskrävande försäljning med föreningen för att tjäna pengar till er gemensamma föreningskassa. Med det i åtanke har vi därför lanserat en funktion som gör det möjligt för er att registrera en personlig webbshop och sälja för föreningen digitalt.
Ni utser en kontaktperson över 18 år som registrerar er förening. Denne får sedan en länk som samtliga medlemmar i föreningen kan registrera sig som säljare genom. När ni registrerat er som säljare får ni inloggningsuppgifter, samt en länk till er personliga webbshop, skickad till er mejl. Länken till er personliga webbshop kan ni därefter börja skicka runt till era kunder! Ni kan dela länken med släkt, grannar och föräldrars kollegor, samt dela länken på era sociala medier för att få ännu större spridning och därmed ännu fler beställningar. På så sätt kan ni enkelt tjäna pengar till föreningen och snabbt lyckas med er försäljning med föreningen!
Goda villkor när ni säljer för föreningen
Vi vill att er försäljning för föreningen ska vara riskfri och att ni inte ska behöva oroa er för att något ska gå fel. Därmed erbjuder vi självklart schyssta villkor för samtliga parter. Så när ni har bestämt er för vilken eller vilka produkter ni vill sälja för föreningen för att uppnå ert mål är det bara att sätta igång! Om ni vill få ännu bättre koll på hur allt går till och ta reda på hur mycket ni behöver sälja med föreningen för att nå ert gemensamma mål kan ni använda vår uträknare här nedan. Stort lycka till med att tjäna pengar till föreningen tillsammans!
Tips för er försäljning med föreningen
Oavsett vad ert mål är med er föreningsförsäljning så kan vi hjälpa er tjäna pengar till föreningen. Vi på Säljdirekt har lång erfarenhet av att hjälpa föreningar tjäna pengar tillsammans för gemensamma äventyr och material. Här listar vi våra bästa tips på hur ni enkelt säljer för föreningen!
- Använd er av fysiska säljblad när ni säljer för föreningen. Lägg ut de på föräldrars kontor och lämna ut dem till grannar. På så sätt kan kunderna skriva in sina beställningar och ni kan sedan samla in säljbladen. Detta gör försäljningen med föreningen enkel!
- Dela er personliga webbshop på era sociala medier och be föräldrar att länka till den så deras vänner och bekanta kan beställa av er också. Detta är ett enkelt sätt att sälja för föreningen.
- Sälj till företag då det ofta gör att ni får in större beställningar och tjänar ännu mer pengar till föreningen.
- Välj rätt produkt efter säsong. Sälj saffran och amaryllis till jul och vår populära parmesanost året om. Läs mer om hur ni lyckas med att sälja parmesan med föreningen!
Klara med att tjäna pengar till föreningen
Är ni klara med att tjäna pengar till föreningen genom en försäljning med oss? Bra jobbat! Och visst gick det smidigt? När ni har avslutat er försäljning med föreningen så är det dags för er att göra det som ni planerade innan ni började sälja tillsammans. Är planen att rusta upp klubbhuset eller lägga om spelplanen? Eller siktar ni på att ha ett föreningsdisco eller åka iväg på en gemensam resa?
Oavsett vad er plan är får ni gärna tagga oss i era bilder som ni lägger upp så vi får se varför ni valde att tjäna pengar till föreningen. Ni är varmt välkomna tillbaka!
Tjäna pengar till föreningen med Säljdirekt
Vi på Säljdirekt har som målsättning att hjälpa er tjäna pengar till föreningen genom en försäljning. Vi tror på att bra produkter av högsta kvalitet är något som kommer göra både er förening och era kunder nöjda. I och med det så blir det enkelt för er att sälja med föreningen fler gånger genom oss då kunderna gärna vill köpa parmesanost, saffran eller blommor igen. Vi strävar dessutom efter att besvara era frågor snabbt och hitta lösningar på era potentiella problem. Vi finns här som stöd och vägledning när ni tjänar pengar till föreningen, så tveka inte på att höra av er till oss om ni har några som helst funderingar.
Därför är Säljdirekt bästa valet för att tjäna pengar till föreningen:
-
🏅 Hög förtjänst till föreningskassan
-
🛍️ Produkter som säljer sig själva
-
🧾 Inget att betala i förväg - helt riskfritt
-
👥 Full support genom hela försäljningen
Med Säljdirekt blir det inte bara enklare att tjäna pengar till föreningen, utan också roligare att samarbeta inom laget, styrelsen eller medlemsgruppen. Vår försäljning stärker både gemenskapen och ekonomin - vilket gör det lättare att nå era mål.